Mój styl: smart casual. Czego więc mi potrzeba?

Dzisiaj rozpoczynam kolejną serie wpisów na blogu! Pomogę Wam w nich zdefiniować podstawowe rodzaje stylu ubierania. Opowiem o ich cechach charakterystycznych. Podpowiem w jakim zawodzie jakie style ubierania powinniście wybrać, a także dam wskazówki jak zbudować garderobę w konkretnym stylu łatwo  i tanio. Będzie też trochę inspiracji!

Wyróżnijmy na początku trzy podstawowe kategorie stylu formalności ubrań: casual (zwyczajne, codzienne), smart casual (czyli sprytny casual) oraz zestawy formalne.

Najwięcej trudności przysparza zdecydowanie smart casual, dlatego to od niego zacznę cykl wpisów “Mój styl, czyli czego mi potrzeba?” 

Czym jest smart casual?

Gdybym miał przetłumaczyć dosłownie czym smart casual jest to powiedziałbym, że jest to sprytny styl codzienny. To znaczy taki dzięki, któremu w szybki i niewymagający sposób z użyciem mało formalnych elementów garderoby możemy stworzyć zestaw o wyższym stopniu formalności. Wybieramy więc klasyczne ubrania, które subtelnie wzbogadzamy o pewne elementy dodające nam elegancji i powagi.

Po co nam smart casual?

Strój to po wyglądzie najważniejszy element pierwszego wrażenia jakie robimy na innych. Styl ubierania to język, którym komunikujemy się z otoczeniem.  Do kogo chcemy wysyłać taki komunikat to już nasza sprawa. Ważne jednak żebyśmy wiedzieli jak nasze ubranie może nam w tym pomóc lub przeszkodzić. A co komunikujemy smart casualem? Oczywiście wszytko zależy od okoliczności, ale opowiem dzisiaj o kilku okolicznościach, które mogą być ważne na początkowym etapie życia zawodowego. Smart casualem możemy podkreślić rolę (funkcję) społeczną (zawodową) którą pełnimy, ale bez nadmiernej przesady i nadęcia.  Smart casual może być także wyznacznikiem stanowiska jakie pełnimy w pracy – ubieram się  bardziej formalnie, a więc jestem osobą odpowiedzialną, rozsądną i to mi można zaufać.

Kto powinien go nosić?

Smart casual jest stylem stworzonym dla osób zajmujących się sprzedażą i bezpośrednim kontaktem z klientem, w którym nie jest wymagany elegancki styl businessowy. Dla przykładu jeśli często odbywamy spotkania z klientem, a branża dla której pracujemy nie narzuca zakładania garnituru i jesteśmy przekonani, że nasz klient takowego nie założy to smart casual będzie idealnym rozwiązaniem.

To także dobre rozwiązanie dla managerów mniejszego stopnia lub wyższego (jeśli kultura organizacji nie narzuca określnego dresscode’u.)

Panuje przekonanie, że na każdą rozmowę kwalifikacyjną bez względu na rodzaj wykonywanej pracy powinniśmy ubrać się tak formalnie jak tylko możemy. Jest to moim zdaniem nie tylko nieprawdziwa teoria, ale również taka przez którą na rozmowie zostaniemy odebrani niewłaściwie. Ja na przykład przed rozmową staram się zapoznać z kulturą konkretnej organizacji i na tej podstawie dobrać swój ubiór zachowując oczywiście pewien poziom formalności i elegancji. Dlatego właśnie smart casual jest stylem, który na te okazje wybieram najczęściej.

Co potrzebujemy do dobrego smart casualu?

Marynarka

Kardigan

Biała koszula

Jeansy

Brązowe brogsy

Całość: 740 zł (przy założeniu, że wybierzemy albo kardigan albo marynarkę)

Kilka inspiracja od GMALE


GMALE