Krótki rękaw w koszuli

Lato już tuż, tuż, temperatury zaczynają powoli rosnąć, a was czeka mnoga ilość wesel lub innych formalnych wydarzeń? Jeśli tak, to na pewno zastanawiacie się czy możliwe jest nie rezygnowanie z bycia stylowym na rzecz wygody i komfortu, gdy żar leje się z nieba. Będąc gościem lub organizatorem takiego wydarzenia jedyną opcję jaką powinniście brać pod uwagę jest koszula, pytanie tylko jaka: krótki rękaw czy długi, ale podwinięty? Dzisiaj chciałbym przekonać was do tej pierwszej, rozpoczynając tym samym nowy cykl na blogu – mity mody męskiej.

Krótki rękaw, a skąd to się w ogóle wzięło…

Burzliwa historia koszuli z krótkim rękawem rozpoczyna się na początku XX wieku . Początkowo wykorzystywana jako elementy strojów sportowych, przede wszystkim w tenisie. Z tym sportem związała się na dłużej wypierając mniej wygodną koszulę  z długim rękawem, za sprawą tenisisty Rene Lacoste. Tego samego który zaprojektował pierwszą koszulkę polo pod jakże słynną dzisiaj marką Lacoste. Następnie trend koszul z krótkim rękawem uaktywnił się w latach 40, w czasie królowania koszul hawajskich.  Najbardziej znaczącym dla teraźniejszości ich zastosowaniem było jednak pojawienie się ich wśród uniformów służb mundurowych. Prostota i wygoda sprawiły, że bardzo szybko przeniosły się z garnizonów wojskowych czy oddziałów policji  do biurowców, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wtedy też nastąpiło coś co nigdy nie powinno mieć miejsca ? do koszuli z krótkim rękawem zaczęto zakładać krawat. Dołączyła więc ona do elementów eleganckiej garderoby. Masowe spopularyzowanie tych koszul w stylizacjach eleganckich i oficjalnych, do których nie pasują, było błędem, który doprowadził do ich obecnego statusu o wątpliwej opinii.

Krótki rękaw - Koszula i krótkie spodenki

Krótki rękaw - Koszula i krótkie spodenki

Zalety koszuli z krótkim rękawem

Nie będę was przekonywał że koszula  z krótkim rękawem jest niezastąpiona i zaraz obok granatowego garnituru czy brązowych brogsów to niezbędny element w waszej szafie. Zanim jednak definitywnie ją skreślicie zastanówcie się nad poniższymi kwestiami:

  • Krótkie rękawy dadzą wam komfort jakiego koszula z długim rękawem nie jest w stanie. Odsłonięcie przedramion zapewnia bowiem swobodniejszy przepływa powietrza, co docenicie zwłaszcza w upalne lato, mniej się pocąc
  • Nie ma nic gorszego niż wąski długi rękaw, który albo nas uciska albo którego nie jesteśmy w stanie podwinąć. Koszul z krótkim rękawem ten problem nie dotyczy
  • W niektórych sytuacjach jest niezastąpiona: na plaży, na grillu, na spacerze

Krótki rękaw - Koszula i krótkie spodenki

Krótki rękaw - Koszula i krótkie spodenki

Krótki rękaw - Koszula i krótkie spodenki

Krótki rękaw - Koszula i krótkie spodenki

Jak nosić koszulę z krótkim rękawem?

Koszula z krótkim rękawem to dość podstępna rzecz, warto więc przyswoić trochę wiedzy zanim ją założycie żeby nie okazała się waszą największa letnią wpadką modową.

Wybierając koszulę z krótkim rękawem kieruj się przede wszystkim długością rękawa, bo to od niego zależy efekt końcowy. Nie może być on  zbyt krótki ? nie powinien odsłaniać całego bicepsa, ani  zbyt długi ? do łokcia. Równie istotna jest jego szerokość, tak żeby koszula nie wyglądała jak przypadkowo obcięta nożyczkami. Dobrze jeśli ma mankiety, jeśli nie to dodatkowy punkt do stylu zapewni wam podwinięcie rękawów. Wybierajcie naturalne materiały takie jak len czy bawełna. Wybierając wzór miejcie na uwadze jej przeznaczenie. Jeśli planujecie korzystać z niej w celach służbowych wybierzcie model gładki ? biały lub pastelowy. Pozostałe kolory, które dość powszechnie można znaleźć obecnie w sieciówkach oraz te wzorzyste są mniej formalne i na taki właśnie typ okazji pasują. Unikaj zapinania koszuli na ostatni guzik pod szyję. Nigdy nie zakładaj do niej krawatu lub muchy.

Krótki rękaw

Krótki rękaw

Krótki rękaw - Koszula i krótkie spodenki

GMALE by Grzegorz Paliś, blog o modzie męskiej, Biała koszula z krótkim rękawem, krótki rękaw, tassel loafers

Krótki rękaw - Dodatki do koszuli z krótkim rękawem

Podsumowując

koszula z krótkim rękawem to naprawdę świetna rzecz, z którą możecie stworzyć dobre stylizacje. Pod żadnym pozorem jednak nie należy łączyć jej z eleganckimi akcesoriami takimi jak krawat czy mucha. Krótki rękaw nigdy nie będzie tak stylowy jak długi, są jednak sytuacje, w których ten pierwszy sprawdzi się lepiej i wszystkie łączą się z upalnym latem. Szukając koszuli z krótkim rękawem zwracajcie uwagę na dobrze wyglądające mankiety.


fot. Kaja Kajdana

Koszula ? H&M

Szorty ? H&M

Tassel Loafers ? Massimo Dutti

Etui na notebooka ? Zara

Sweter ? H&M

Zegarek ? Filippo Loreti

2 Replies to “Krótki rękaw w koszuli”

  1. […] jak rok temu pokazywałem na blogu wpis z koszulą z krótkim rękawem, za który dostałem od Was cięgi? No to spójrzcie co teraz dzieje się w modzie męskiej i jak […]

  2. […] Koszula z krótkim rękawem – Możecie ich nie lubić. Mogą kojarzyć Wam się z weselnymi wujkami. Możecie i mogą. Miejcie swoje zdanie, to ważne i potrzebne dzisiaj. Ja także mam swoje. […]

Komentarze są zamknięte.