Łączenie kolorów w modzie męskiej nie jest niczym nowym. Powiedzmy sobie jednak szczerze, że to jest to czynność bardziej zaawansowana, wymagająca przykładania większej uwagi do tego co zakładamy na co dzień. Jeśli w modzie szukasz uniwersalności, mało skomplikowanych schematów i wygody, to może ten wpis nie będzie dla Ciebie interesujący. Jeśli jednak chciałbyś od czasu do czasu urozmaicić swój styl, dodać sobie wyrazistości, skupić na sobie uwagę już samym faktem tego co masz na sobie, to chciałbym pokazać Ci dzisiaj jak z pozoru trudne kolory połączyć w łatwy i naturalny sposób.
Nad każdą inspiracją, znajdziecie barwy z jakimi dany kolor się dobrze komponuje oraz sugerowane rzeczy na początek dzięki czemu łączenie kolorów będzie jeszcze prostsze.
Żółty
Na pierwszy ogień idzie najbardziej zdradziecki kolor, najtrudniejszy w kompozycji, ale też najbardziej charakterystyczny – żółty. Gwarantuję Ci, że jego wykorzystanie sprawi, że zostaniesz zapamiętany. Podobnie jak fioletowy, żółty jest kolorem wdzięcznym pod warunkiem, że wykorzystasz go oszczędnie i z głową.
Do jakiej karnacji pasuje żółty?
Zanim przejdę do umówienia z jakimi kolorami żółty wygląda dobrze poruszę istotniejszą kwestię w kontekście tego koloru, a mianowicie jego odcień w odniesieniu do karnacji. Osoby o ciemniejszej karnacji nie muszą się aż tak tego obawiać, ponieważ na Was żółty bez względu na intensywność będzie wyglądał dobrze. Większą ostrożnością powinny wykazać się osoby o jaśniejszym odcieniu skóry. Spróbujcie ciemniejszych odcieni żółtego jak na przykład musztardowego czy wpadającego w złoto, wyróżnią i podkreślą Waszą cerę.
Co żółtego kupić na początek?
Najłatwiej historie z tym kolorem zacząć od wykorzystania go pod coś. Na przykład t-shit pod koszulą, kurtką lub kamizelka pod marynarką. Bardzo dobrze wygląda w połączeniu z niebieskim. Jeśli czujesz ten kolor możesz od razu zacząć od zakupu żółtego swetra lub kurtki (zdecydowanie mój faworyt).Ciekawym choć trudniejszym rozwiązaniem jest założenie żółtego dodatku (zdjęcie 3) lub obuwia. Dla najbardziej odważnych żółte spodnie lub nieco prostsze szorty. Powodzenia z tym kolorem bo choć wymagający, to potrafi się odwdzięczyć.
Z jakimi kolorami łączyć żółty?
Najłatwiejsze i najbezpieczniejsze połączenia tworzy z – bielą, beżami i szarym
Najciekawsze i najbardziej efektowne choć niekonicznie najprostsze połączenia tworzy z – niebieskim, granatowym, różowym i zielonym
Odradzam łącznia go z – czerwienią i fioletem.
Zielony
Zdecydowanie mój faworyt, najmniej wymagający w tym zestawieniu, pozwoli przenieść Waszą stylizację na wyższy lewel – zieleń.
Do jakiej karnacji pasuje zielony?
Sporą zaletą tego koloru jest fakt, że w odpowiednim odcieniu dobrze komponuje się niemal z każdym odcieniem karnacji. Poświęć trochę czasu i znajdź swój odcień zielonego, a z pewnością będziesz wracał do rzeczy w tym odcieniu regularnie.
Co zielonego kupić na początek?
Jeśli nie jesteście przekonani do tego koloru zacznijcie od dodatków, takich jak szalik, poszetka, krawat czy skarpety. Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup zielonego kardiganu lub koszuli (może być także koszula z krótkim rękawem).Trudniejsza forma to zielone chino lub szorty, ale z pewnością nie tak trudna jak w przypadku żółtego.
Z jakimi kolorami łączyć zielony?
Najłatwiejsze, a jednocześnie najbardziej efektowne połączenia tworzy z – bielą, brązem, granatowym, szarym
Trudniej go połączyć, ale równie dobrze wygląda z – musztardowym (żółtym)
Nie radziłbym łączyć go z – czerwonym, fioletowym, ale przede wszystkim różowym.
Różowy
O tym kolorze pisałem już swojego czasu osobny artykuł, w którym obalałem stereotyp różu jako koloru niemęskiego. Nie będę więc rozwodził się nad tym dłużej, ale jeśli chcielibyście się dowiedzieć jakie argumenty za tym przemawiają zerknijcie tutaj. Dzisiaj więcej o tym z czym i jak go nosić.
Do jakiej karnacji pasuje różowy?
Do każdej. Pastelowy róż bardziej pasuje osobom o ciemniejszej karnacji, stanowi to fajny kontrast. Jaśniejszy odcień skóry lepiej wyglądać będzie z ciemniejszym różem. Jeśli jednak twoja karnacja jest bardzo jasna staraj się unikać różu blisko twarzy, a jeśli już chcesz to dodaj do koszuli mocniejszy dodatek, na przykład grantowy kolor. Łączenie kolorów w ten sposób da lepsze efekty.
Co różowego kupić na początek?
Różowy kojarzy mi się latem, słońcem i świetną pogodą i na taką też okazję radziłbym Wam wybrać coś dla siebie. Na początku najlepszym wyborem będzie różowa koszula, polo lub pastelowa marynarka. Trudniejszy okaże się wybór różowego swetra, bluzy czy spodni.
Z jakimi kolorami łączyć różowy?
Najłatwiejsze, a jednocześnie najbardziej efektowne połączenia tworzy z – bielą, beżami, brązem i kontrastującym grantem.
Efektowne, ale znaczenie trudniejsze połączyć go z – różem, czerwienią.
Najtrudniejsze może okazać się połączenie go z – zielenią , fioletem i żółtym.
Czerwony
Czytając artykuły o “trudnych” kolorach zawsze pojawia się temat czerwonego jako tego najtrudniejszego, sprawiającego największe problemy. Moim zdaniem opinie te są dość krzywdzące i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale utarły pewne postrzeganie koloru. Zauważyłem, że wyciągamy go z szafy dopiero kiedy nadchodzą Święta Bożego Narodzenia i zakładamy na przykład świąteczne swetry. Co warto podkreślić czerwony jest kolorem pełnym emocji, energii i szczęścia – zaraża pozytywną energią. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że jest to kolor który jako jeden z dwóch tutaj nie jest przeznaczony dla wszystkich osób. Nie polecam go osobom, które łatwo i często się czerwienią, bo ten kolor tylko to podkreśli.
Do jakiej karnacji pasuje czerwony?
Intensywna czerwień najbardziej pasuje osobom o ciemnej karnacji. Wybór odcieni, intensywności przy takiej karnacji jest właściwie nieograniczony. Osoby o jasne karnacji powinny neutralizować intensywność czerwonego na przykład poprzez białe elementy (wzory na swetrze, biało-czerwona krata Vichy).
Co czerwonego kupić na początek?
Jeśli nie przepadasz za tym kolorem spróbuj na początek wybrać jego ciemniejsze odcienie na przykład bordo. Grubo pleciony sweter, kardigan, V-neck będzie dobry pomysłem. Dla nowicjuszy odpowiednim rozwiązaniem będzie także czerwona czapka lub krawat, ze skarpetami bym uważał. Czerwone spodnie dla najbardziej świadomych.
Z jakimi kolorami łączyć czerwony?
Najłatwiej połączyć go z – bielą, czernią, grantem
Może, ale nie musi dobrze wyglądać w połączeniu z – różem i czerwienią
Odradzam połączeń z – żółtym, fioletowym, zielonym
Poniżej bardziej klasyczne zastosowanie czerwonego/bordowego w modzie męskiej
Fioletowy
Fioletowy jest podobno pierwszym kolorem, który przychodzi na myśl mężczyźnie, który chce poszerzyć swoja paletę kolorów. Niestety najcześciej eksperymenty z tym kolorem kończą się fiaskiem. Jest to także ten kolor, który nie każdemu rodzajowi urody pasuje. Najprostszym sposobem na fiolet jest użycie go jako dodatek, a nie jak centralny element stylizacji. Fiolet jest także tym kolorem, który bardzo szybko rotuje w modzie – od osiedlowego kiczu do paryskich pokazów mody. Istnieją jednak pewne uniwersalne triki które nie narażą Was na faux pas.
Do jakiej karnacji pasuje fioletowy?
Ciemniejsze i głębsze odcienie lepiej sprawdzają się z ciemniejszą karnacją. Łączenie kolorów takich jak bzowy, lawendowy czy pastelowy fiolet będzie łatwiejsze dla mężczyzn o karnacji jasnej.
Co fioletowego kupić na początek?
Fioletowy krawat lub poszetka to idealny pomysł na start. Połączenie ich z jasną koszulą lub garniturem w naturalnych kolorach da świetny efekt. Jeśli chcecie więcej możecie spróbować z fioletową koszulą i połączyć ją z granatowym garniturem. Jeśli fiolet na dobre przypadnie Wam do gustu spróbujcie z fioletowym swetrem, blazerem lub spodniami.
Z jakimi kolorami łączyć fioletowy?
Najłatwiej połączyć go z – grantem, bielą, beżami i szarym,
Ostrożnie można próbować łączyć go z – fioletem o innym odcieniu lub brązem.
Unikajcie jego połączeń z – czerwonym, żółtym, zielonym.
Nie ma znaczenia czy chciałbyś podkreślić swoją karnację, urozmaicić garderobę, a może wprowadzić nowy kolorystyczny element do swoich stylizacji. Łączenie kolorów, zabawa i eksperymentowanie z nimi jest bardzo wciągające warto jednak przygotować się do tego. Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis da Ci solidne podstawy. Któryś z kolorów wpadł Ci już w oko? A może sam masz jakieś sprawdzone triki na estetyczne łączenie kolorów trudnych?
GMALE
[…] widzę także, że te osobiste kolory też ulegają zmianie. Kiedyś zdecydowanie stawiałem na barwy ciemne. Przede wszystkim zieleń – butelkowa, petrol (te dwa nadal lubię!) Ostatnio jednak, od kilku lat […]