Jak wybrać garnitur po raz pierwszy?

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Dopasowany garnitur. Moda męska. Gmale

Jak wybrać garnitur?

Koniec studiów, a może rozmowa kwalifikacyjna, pierwsza poważna praca, spotkanie biznesowe czy wyjątkowa uroczystość rodzinna. Okazja nie ma tutaj znaczenia, bo nieważne jaką drogę w życiu zawodowym czy prywatnym wybierzecie i tak prędzej czy później zadacie sobie pytanie jak wybrać garnitur po raz pierwszy.

Kolor

Nie jest to błaha kwestia, a jedna z najistotniejszych. Bo kolor to uniwersalność, a uniwersalność w tym wypadku będzie dla was kluczową rolą.

Granat. Bezspornie to najlepszy kolor na pierwszy garnitur. Decyzja w jakim odcieniu będzie należy do was. Zauważyłem, że młodsze osoby preferują jaśniejsze odcienie, starsze zaś ciemniejsze, choć z pewnością nie jest to regułą. Granat to nie tylko jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów, ale także symbol wewnętrznego uporządkowania i odpowiedzialności noszącego. Wykorzystacie go na prawie wszystkie okazje, także na co dzień. Warto podkreślić, że granat nie określa stanowiska pracy, nie jest zarezerwowany dla elity. Równie dobrze mogą nosić go zwyczajni pracownicy jak i menadżerowie. Czujecie ten potencjał? ;)

Uniwersalnym i powszechnym kolorem jest również szary, będzie on także dobrym wyborem na pierwszy garnitur. Zdecydowanie odradzam jednak zakup czarnego, przynajmniej na pierwszy raz. Czerń w tym wypadku zarezerwowana jest na specyficzne okazje. Nie jest uniwersalna. Nie dajcie sobie tego wmówić.

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Dopasowany garnitur

Model

Dwuczęściowy, trzyczęściowy, dwurzędowy. Najprostszy i jednocześnie najbardziej istotny podział, który ułatwi wam zadecydowanie jakiego garnituru potrzebujecie.

Dwuczęściowy ? czyli marynarka i spodnie oraz trzyczęściowy ? marynarka, spodnie i kamizelka. Ciężko powiedzieć co jest lepszym rozwiązaniem, to zależy. Garnitury dwuczęściowe są z pewnością tańsze, radzą sobie w prawie każdej sytuacji, a w cieplejsze dni są wręcz wskazane. Trzyczęściowy w każdej chwili może stać się dwuczęściowym, a dodatkowo dodaje elegancji i sprawia, że sylwetka wygląda na masywniejszą. Dwurzędówka to ciekawy model i chodzi za mną od jakiegoś czasu, ale na pierwszy garnitur bym jej nie wybrał.

Jak wybrać garnitur przy takim dylemacie? Według preferencji. Zmierzcie i oceńcie sami w czym czujecie się lepiej.

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Dopasowany garnitur

Rozmiar (jak mierzyć)

Jak już pewnie zauważyliście odpowiedź na pytanie jak wybrać garnitur po raz pierwszy nie jest wcale tak oczywista. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z rozmiarem. Jeśli bowiem garnitur musi być dobrze skrojony, to pierwszy garnitur musi być skrojony perfekcyjnie. Nie może być za ciasny, nie może odstawać. Nie jest to zwyczajne ubranie, które kupicie czasem nawet jeśli jest za ciasne, bo wiecie że i tak się naciągnie. Tutaj nic się nie naciągnie, tutaj wszystko ma leżeć doskonale.

Uszycie go na miarę to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie, może jednak okazać się kosztowne, znacznie bardziej niż zakup gotowego.

Jeśli zdecydujecie się już na zakup garnituru w salonie, musicie pamiętać, że odpowiednie buty i koszula będą niezbędne do poprawnego mierzenia. Pomiar w trampkach i t-shircie nie będzie adekwatny.

Najważniejsza jest marynarka, a to dlatego że nie wszystko w niej nadaje się do poprawki krawieckiej. Przede wszystkim nie powinna odstawać w ramionach. Nadal często zdarza się, że marynarki są usztywniane w ramionach, dlatego zwracajcie na to szczególną uwagę. Marynarka powinna podkreślać męską budowę ciała, a nie sztucznie ją tworzyć. Długość rękawów ocenicie na podstawie koszuli. Zakładając marynarkę, koszula w rękawach powinna wystawać na długość 1 cm. Jeśli chodzi o talię, sprawa jest o tyle prosta, że nadaje się ona do regulowania. Marynarkę mierzymy na stojąco z zapiętymi odpowiednimi guzikami (w jednorzędowej dwuguzikowej ? guzik górny, w trzyguzikowej ? guzik środkowy i górny, w dwurzędowej ? przynajmniej jeden, najlepiej środkowy). Jeśli pomiędzy marynarkę a koszulę jesteście w stanie swobodnie włożyć rękę, to nie jest to dobry znak. Duży luz nie jest wskazany. Z tyłu marynarka powinna zakrywać pupę.

Co do spodni i długości nogawek zasada jest prosta ? z tyłu nie powinna tworzyć się żadna fałda, a z przodu jedno załamanie. Może wydawać wam się wtedy, że spodnie są za krótkie, zwłaszcza kiedy siadacie, ale nie będzie to prawdą. Normalną rzeczą jest, że podczas siadania spora część skarpet zostaje odsłonięta i o to właśnie chodzi, bo to daje wam pole do popisu w wyborze skarpet.

Marynarka, którą mam na sobie nie przechodziła przez ręce krawca. Jedynie spodnie musiały zostać odrobinę skrócone.

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Granatowy garnitur brązowy buty

Materiał

Równie istotna kwestia jak  kolor czy rozmiar, przede wszystkim dlatego że wpływa ona na waszą wygodę i komfort użytkowania garnituru.

Garnitur, który mam na zdjęciach wykonany jest w 100% z poliestru. Ten powszechnie dostępny materiał jest stosunkowo tani i bardzo wytrzymały, ma jednak sporo wad. Poliester jest włóknem syntetycznym, które nie przepuszcza  powietrza. Kiepskie właściwości higroskopijne i blokowanie przepływu powietrze powodują, że ciało nadmiernie się poci. Nawet w zimie, wystarczy odrobina stresu.

Lepszym rozwiązaniem (jeśli nie najlepszym) jest wełna. Najpopularniejszy, naturalny materiał, który nie tylko nie będzie się gniótł, ale pozwoli na swobodne oddychanie skóry. Odrobinę wyższą cenę bardzo szybko zrekompensuje wam komfort noszenia. W zależności od potrzeb i zasobności portfela możecie wybrać również wełnę z domieszką kaszmiru czy wełny z alpaki. Sztruks, bawełna, len to równie często spotykane materiały garniturowe. Nie odradzam ich, ale kierując się tematem wpisu, nie pasują mi na pierwszy raz.

Dodatki

  • Obuwie ? czarne Oksfordy, najbardziej uniwersalny kolor i model pasujący zarówno do szarego jak i granatowego garnituru. Z zamiłowania do brązu wybrałem ten kolor, pasuje on równie dobrze.

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Granatowy garnitur brązowe buty

  • Krawat ? ostatnio odchodzę zarówno od śledzi (najcieńszych) jak i tych najgrubszych krawatów. W sklepach bez problemu można dostać coś pomiędzy tymi dwoma. Jeśli chodzi o kolor ja wybrałem gładki, bordowy. Poprawnie będzie wyglądał również granatowy czy czarny. Dobrzy gdyby miał w składzie jedwab.

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Dopasowany garnitur

  • Skarpety ? stanowią nie tylko atrakcyjny dodatek ale pozwalają wam na dodanie swojego ?ja? do klasyki. Prążki, romby, kwadraty, a może grochy. Im ciekawsze i bardziej rzucające się w oczy, tym bardziej oryginalnie będziecie wyglądać. Jeśli taka ekstrawagancja nie jest wam bliska wybierzcie stonowane kolory ? czerń, granat albo dopasujcie ich kolor do krawatu ? ta metoda zawsze się sprawdza.

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Granatowy garnitur brązowe buty

  • Pasek i zegarek – kolorystycznie powinny współgrać z butami. Można oczywiście łamać te konwencję, jeśli wiecie jak i nie boicie się eksperymentować Do mojej trzyczęściowki nie założyłem paska, jestem z tych bezpaskowych.

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Grantowy garnitur jakie dodatki

Cena, gdzie kupić

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy i pozbawić się wszystkich oszczędności? Musicie wiedzieć, że cena zależy przede wszystkim od materiału. Im lepszy i bardziej ekskluzywny, jak na przykład wspominana alpaka czy kaszmir, cena będzie wyższa.

Kolejna sprawa to wykonanie, więcej pracy manualnej ? cena w górę. Więcej zapłacicie także za garnitur szyty na miarę. W sklepach dedykowanych eleganckim panom jak Bytom, Vistula, Próchnik garnitur przyzwoitej jakości dostaniecie za 1000-1500 zł, jeśli to nadal dużo, można poczekać na wyprzedaże, wtedy ceny spadają nawet do 500 zł. Jeśli jednak potrzebujecie go na już, zachęcam do odwiedzenia siecówki. Nie zgadzam się z założeniem, że w takich miejscach nie dostaniecie niczego wartościowego. Marki takie jak H&M czy Zara mają w swoim regularnym asortymencie eleganckie kolekcje lepszego krawiectwa. Co więcej rozmiarówka, którą dysponują jest lepiej dopasowana do sylwetki i żaden slim z Bytomia nie będzie leżał tak dobrze jak z Zary.

Pierwszy garnitur to na pewno nie najpoważniejsza decyzja w dorosłym życiu jaką przyjdzie wam podjąć, ale może przysporzyć ona trochę niepotrzebnego stresu. Czasem warto pójść więc na skróty i skorzystać z doświadczenia osoby, która podobne problemy ma już za sobą, a co ważniejsze wie jak sobie z nimi poradzić. Dzisiejszy wpis powinien dać wam ogólne rozeznanie we wcale nie tak prostym świecie garniturów. Pokazać na co zwrócić uwagę, jakich błędów się wystrzegać, gdzie, co i jak kupować, aby zakup pierwszego garnituru przyszedł wam tak naturalnie jak czytanie mojego bloga. Czy udało mi się odpowiedź na Wasze pytanie jak wybrać garnitur po raz pierwszy? Dajcie znać w komentarzach.

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Dopasowany garnitur

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Dopasowany garnitur

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Dopasowany garnitur

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Dopasowany garnitur

Jak wybrać garnitur po raz pierwszy - Dopasowany garnitur


fot. Kaja Kajdana

Marynarka, Spodnie, Kamizelka, Krawat, Buty – Zara

Koszula – H&M

Skarpety – Vistula

Zegarek – Wood Wilder

2 Replies to “Jak wybrać garnitur po raz pierwszy?”

  1. idealnie <3

    normalnie nie spamuję, ale na disquis nie ma jak inaczej dorzucić swojego bloga.
    http://www.tynkaa.blogspot.com

Komentarze są zamknięte.