Inspiracje: Moda męska, a kultura LGBTQ

Współczesna moda męska inspiracje czerpie z najróżniejszych źródeł. To, co kiedyś zarezerwowane było dla określonej grupy społecznej, zawodu, dziedziny sportu latami przebijało się do mainstreamu i zakorzeniło się w nim do tego stopnia, że dzisiaj mało kto już pamięta skąd się wywodzi. Pospolita parka to przecież odzież wojskowa, sztyblety – jeździectwo, a w koszulkach polo grało się (i nadal się gra!) w tenisa. Czy wiecie jednak ile współczesnych trendów i elementów mody męskiej było kiedyś blisko związane ze społecznością LGBTQ? Wiele! Dzisiaj na wpis o tym jak kultura LGBTQ przejawiała się w modzie męskiej.

Kultura LGBTQ, Moda męska, Moda gejowska

1. Trochę historii

Homoseksualizm jeszcze w latach 50. i 60. był uważany za chorobę. Próbowano leczyć go, oczywiście bezskutecznie, różnymi metodami m.in. psychoterapią, hormonami, elektrowstrząsami czy kastracją. W latach 70. liczni aktywiści naciskali na opinię społeczną, że przekonanie o patologicznym charakterze homoseksualizmu bazuje na uprzedzeniach społecznych, a nie na faktach naukowych. Mimo to Światowa Organizacja Zdrowia usunęła go z listy chorób dopiero w 1992 roku. Co więc działo się w ciągu lat 70. i 80?

Mimo że Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne już w 1973 roku usunęło homoseksualizm z klasyfikacji DSM (diagnostyczny i statystyczny podręcznik zaburzeń psychicznych), to nadal był on represjonowany. Nawet w tak, wydawałoby się postępowych krajach, jak USA czy Wielka Brytania.

Społeczność LGBTQ dążyła więc do wtopienia się tłum, pod koniec lat 60. XX wieku najważniejszym kryterium stroju publicznego dla masy gejów i lesbijek była możliwość “przejścia” jako osoba heteroseksualna. Pomimo tej potrzeby wiele osób znało zasady ubioru i przedmioty, które można wykorzystać do zasygnalizowania orientacji seksualnej. W ten sposób wypracowano swój język komunikacji, swój szyfr, jakim stała się między innymi moda. Na początku były to małe symbole, detale, które dawały jednak jasno do zrozumienia – tak, jestem homoseksualistą, a kultura LGBTQ jest mi bliska.

1. Bandana

Byłoby niesprawiedliwością, gdybym zawłaszczył tę chusteczkę tylko dla społeczności LGBTQ. Prawdą jest, że początkowo korzystali z niej górnicy, kowboje czy budowniczy dróg w USA. Jednak w latach 70. stały się one niebywale popularne w społeczności gejowskiej zyskując miano bandana code. Bandany informowały nie tylko o orientacji, ale także o preferencjach seksualnych i do dzisiaj mocno kojarzą się ze społecznością gejowską.

Kultura LGBTQ, Moda męska, Moda gejowska, Bandana code

2. Wąsy

Kto by pomyślał, że jeden z najbardziej modnych aktualnie typów zarostu również posiada homoseksualne konotacje. Wąsy w społeczności pojawiły się trochę później. Mężczyźni, którzy dorastali, myśląc, że bycie gejem koniecznie oznacza zniewieściałość, znaleźli nową reprezentację dzięki tradycyjnym ikonom męskości: kowbojowi, robotnikowi budowlanemu, mechanikowi, marynarzowi i drwalowi. Niezależnie od tego, czy były to ciężkie jeansy i skóra, sportowe szorty i podkolanówki, krzaczaste wąsy zawsze dopełniały wyglądu. Takich mężczyzn nazywano klonami. Klony wyglądały jak mężczyźni z klasy robotniczej, ale trochę bardziej… podkręceni. Nosili obcisłe koszulki i dopasowane spodnie podkreślające zgrabne pośladki.

Kultura LGBTQ, Moda męska, Moda gejowska, Freddie Mercury

3. Zielony goździk w brustaszy

Niewątpliwym influencerem gejowskim w latach 90. był Oscar Wild. Jego głośny proces spowodował powstanie jeszcze jednego symbolu społeczności LGBTQ, a mianowicie zielonego goździka w brustaszy. W ten sposób geje i lesbijki wykazywali solidarność z uwięzionym i oskarżonym o kontakty homoseksualne pisarzem. Później goździk stał się po prostu trendy dodatkiem.

Kultura LGBTQ, Moda męska, Moda gejowska, Oscar Wild, Blog współczesnego mężczyzny

4. Czerwony krawat

Czerwony krawat był używany jako symbol gejowski do zakomunikowania swojej orientacji w latach 50.

5. Gładka koszula flanelowa

Czy to prawda, że lesbijkę można poznać po tym, że zazwyczaj nosi koszulę flanelową i spodnie jeansowe? To jeden z najczęściej powtarzanych stereotypów, które zafundowała nam kultura masowa. Może jednak nie wiecie, że historia flaneli i jeansu u kobiet jest dużo bardziej poważna, ponieważ takie zestawy nosiły pierwsze wyemancypowane kobiety. Przyczyny były bardziej prozaiczne niż możecie podejrzewać – jeans i flanela to jedne z najwygodniejszych materiałów, które dodatkowo można dobrze wystylizować. Wygodnie i stylowo ot cały sekret tego połączenia i być może popularności wśród kobiet.

6. Druga skóra

Skóra jako część gejowskiej subkultury związana jest z pojawieniem się amerykańskich gangów motocyklowych w latach 40. i 50. XX wieku. Skóra przywodziła wtedy na myśl surową męskość kultury motocyklowej, co nasycało materiał swoistym urokiem, który przemawiał do mężczyzn zainteresowanych mężczyznami. Wśród homoseksualistów skóra była także symbolem odrzucenia tropów zniewieściałości i pasywności, które cechował homoseksualizm od połowy XIX wieku. Skóra była wszystkim, czego nie doświadczyli zniewieściali homoseksualiści. Dawała poczucie “odzyskania męskości”.

7. Spiczaste zamszowe buty

Jednym z najczęściej używanych i trwałych znaków homoseksualizmu na arenie międzynarodowej były spiczaste zamszowe buty, które były tak dobrze znane opinii publicznej w Anglii w latach 60. XX wieku, noszenie pary mogło budzić podejrzenia.

Kultura LGBTQ, Moda męska, Moda gejowska, Spiczaste buty, Blog współczesnego mężczyzny

8. Koszula kwiecista, białe rękawiczki, niebieskie skarpety i wiele innych

Takich symboli kultura LGBTQ miała oczywiście więcej. Niektóre musiały bardzo szybko się zmieniać, ponieważ zostawały demaskowane, a niektóre radziły sobie z powodzeniem przez długie lata. Niektóre są także “fałszywymi przyjaciółmi”, ponieważ wcale nie świadczą o przynależności do kultury LGBTQ, jak na przykład koszula w kwiaty.

Na początku lat 90. wspomniane symbole straciły na znaczeniu, ponieważ zwyczajnie nie były już potrzebne. Mimo wszystko mając świadomość ich istnienia warto zastanowić się dwa razy, zanim określimy coś mianem “pedalskie” :)

Kultura LGBTQ w POSE

Do przygotowania tego wpisu zachęcił mnie rewelacyjny serial, którego dwa pełne sezony możecie podziwiać na Netflixie. Mowa oczywiście o fantastycznym POSE, które nie tylko wzrusza i bawi, ale sprawia, że będziecie chcieli czytać więcej i więcej, o kulturze LGBTQ w latach 80. o balach i o tym, jak długą i wyboistą drogę ta społeczność musiała przejść. A przecież wszyscy dobrze wiemy, że to dopiero początek.

Kultura LGBTQ, Moda męska, Moda gejowska, Moda dla gejów, Moda LGBTQ, Pose