Tabela rozmiarów – Rozmiary męskie

GMALE by Grzegorz Paliś, blog o modzie męskiej, Elementarz Mody Męskiej, Męskie Rozmiary, Męska Rozmiarówka, Przelicznik rozmiarów

Rozmiary męskie

Dzisiejszy wpis przypadnie do gustu osobom, którym tak jak i mi zdarzyło się pogubić w gąszczu różnych rozmiarów, rozmiarówek, przeliczników, miarek i oznaczeń. Tabela rozmiarów to przydatna rzecz, choć z tego co zauważyłem wcale nie tak łatwa do odnalezienia.

Oczywiście można powiedzieć, o co to całe halo i po co ten wpis, przecież istnieją uniwersalne rozmiarówki. Owszem istnieją, każdy z nas zna powszechnie używane oznaczenia XS – extra small, S- small, M- medium, L – Large czy XL – extra large, powiedzmy sobie jednak szczerze, że ich uniwersalność ogranicza się tylko do tego, że występują one na całym świecie. Ich właściwy rozmiar jest uzależniony od miejsca zakupu. Jak to więc jest z tymi rozmiarówkami…

Z naszej perspektywy najistotniejszą ze względu na powszechność jest rozmiarówka europejska, z którą spotkacie się w większości sklepów odzieżowych. Obok niej istnieją także rozmiary brytyjskie, włoskie i francuskie. O ile skala francuska i włoska są tylko zaniżone w porównaniu do europejskiej – francuska o jeden rozmiar, włoska o 4, o tyle skala brytyjska jest po podzielona przez 2,54, czyli wartość cala. Oprócz tego spotkać można się także ze skalą amerykańską i meksykańską, które w przypadku spodni czy koszulek są takie same jak skala brytyjska.

Przygotowałem dla Was kilka ładnych tabelek przypisanych do każdej z części garderoby, dzięki którym zobaczycie jak wyglądają odpowiedniki rozmiarów w poszczególnych krajach. Mogą one służyć jako uniwersalne ściągi jeśli kiedyś podczas zakupów online dopadną Was wątpliwości.

Tabela rozmiarów – spodnie

Najczęściej spotykaną rozmiarówką spodni w Polsce jest skala europejska. Spotkacie ją w praktycznie każdej sieciówce, bez względu na to czy jest ona hiszpańska, włoska czy szwedzka. Jedynym wyjątkiem jakie spotkałem to rozmiary spodni eleganckich w H&M, które zaczynają się do 44 (44 – XS, 46 – S, 48 – M, 50 – L, 52 – XL, 54 – XXL).

Tabela rozmiarów - rozmiary męskie spodni

 

Tabela rozmiarów – koszule

W przypadku rozmiarówki koszul męskich warto przyswoić skalę europejską. Po pierwsze jest to najcześciej występująca skala rozmiarów koszul, po drugie oddaje ona obwód Waszej szyi mierzonej w cm poniżej jabłka adama.

Tabela rozmiarów - rozmiary męskie koszul - rozmiar kołnierzyka

 

Tabela rozmiarów – buty i skarpety

Tabela rozmiarów - rozmiary męskie butów

Tabela rozmiarów - rozmiary męskie skarpet

 

Tabela rozmiarów – bluzy i koszulki

Tabela rozmiarów - rozmiary męskie bluz i koszulek

Nie zapomnijcie dodać tego wpisu do zakładek żeby mieć go zawsze pod ręką :)

A wy jakie macie doświadczenia z rozmiarówkami? Zdarzyło się Wam popełnić kiedyś gafę w tym temacie?

Więcej porad Elementarz Mody Męskiej

 


GMALE