Historia męskich szortów
Szorty początkowo występowały tylko w szkołach jako element dziecięcego uniformu. Zadecydował o tym pragmatyzm rodzicielski – krótkie spodnie były trudniejsze do podziurawienia, poplamienia czy zniszczenia.
Szorty w dziecięcym wieku sprawdzały się doskonale, ale kiedy stawano się dorosłym obowiązkowo należało zaprzestać ich noszenia. Może właśnie dlatego nadal przez wielu mężczyzn są one uważane za nieodpowiednie.
Ich postrzeganie odmieniły I i II Wojna Światowa. Znów za sprawą uniformów, ale tym razem wojskowych. Noszenie ich w wojsku pokazało mężczyznom jak wiele korzyści, zwłaszcza tych związanych z wygodą, mogą one zapewnić. Co więcej, to wydarzenie pogrzebało dotychczasowy stereotyp szortów, czyli spodenek dla dzieci.
Pojawienie się szortów jako elementu strojów wojskowych zainspirowało projektantów mody do ich wykorzystania w ówcześnie powstających kolekcjach. I w taki właśnie sposób, szorty upowszechniły się jako wygodny i ponadczasowy element codziennej garderoby letniej.
Kiedy nie zakładać szortów
Poniżej zebrałem kilka specyficznych okazji w życiu, kiedy założenie szortów nie jest wskazane:
- Uczelnia ? Istnieją pewne uniwersalne studenckie momenty, w których nie powinno się ich zakładać. O truizmach takich jak obrona dyplomu, rozpoczęcie czy zakończenie roku akademickiego nie będę wspominał. Myślę jednak, że warto przypomnieć o egzaminach, które również wymagają od nas pewnego stopnia formalności, i nie – szorty nie powinny być wtedy obecne, tak – nawet jeśli temperatura sięga 30 stopni.
- Rozmowa Kwalifikacyjna ? nie, zdecydowanie nie. Nawet jeśli wybieramy się na rozmowę do agencji kreatywnej, gdzie na co dzień szorty może nie są niczym złym, to w sytuacji kiedy chcemy zrobić na pracodawcy jak najlepsze wrażenie, zaprezentować swój profesjonalizm i poważne podejście do rozmowy nie zakładajmy szortów, gdyż kojarzą się one z cechami zupełni przeciwnymi. Z pewnymi niezmiennymi stereotypami lepiej nie polemizować, zwłaszcza w takich sytuacjach.
- Business ? prowadzisz prezentację, masz spotkanie z klientem, nawet na mało formalnym gruncie, czy musisz odebrać przełożonego z lotniska? Nie zakładaj szortów. Business rządzi się swoimi prawami.
- Praca ? nie jestem zwolennikiem zakładania szortów do pracy, nawet jeśli w firmie, w której pracujemy nie ma określonego dress code?u. Może to przesada, ale założenie szortów traktuję na równi z założeniem japonek. Wam pozostawiam ocenę czy to właściwe.
- Wszelkie formalne i uroczyste wydarzenia jak wesela, chrzciny, komunie etc.
Jakie szorty kupić?
Długość
Kwestia dyskusyjna. Wiele zależy od materiału i kroju szortów. W tej kwestii najwięcej uwagi przyłożyłbym do tych najbardziej eleganckich (w kant). Nie powinny być one za krótkie ? długość do kolan albo odkrywająca je na kilka centymetrów jest optymalna. Choć i w tym wypadku istnieją pewne odstępstwa, ponieważ niskim mężczyznom spodnie odrobinę za krótkie pomogą optycznie wydłużyć sylwetkę.
Krój
Zdecydowanie lepsze są te dopasowane niż luźne. Za szerokie szorty deformują sylwetkę. Powinny ich unikać osoby zarówno niskie jak i wysokie. Nie polecam również szortów, które są krótszą wersją chino (z bocznymi kieszeniami i tylnymi kieszonkami na guziki), gdyż bardzo łatwo zaburzają nasze proporcje ciała. Przekonałem się natomiast do szortów jeansowych, które w połączeniu z białym t-shirtem dają klimat modnego ostatnio vintage.
Kolor
Beżowe, białe, brązowe ? wybierając takie kolory nie będziecie mieli żadnego problemu z późniejszym dobraniem do nich pozostałych części garderoby. Równie powszechnym i lubiącym inne kolory jest granat. Jeśli jesteśmy trochę odważniejsi wybierzmy szorty w kolorze bordowym, khaki czy jasno niebieskim, są ona jednak produktem trudniejszym i z pewnością mniej uniwersalnym.
Z czym nosić
Ten temat był już poruszany we wpisie dotyczącym koszuli z krótkim rękawem, bo i owszem jest to jedno z możliwych połączeń. Jeśli jednak nawet po moim wpisie nie przekonaliście się do koszul z krótkim rękawem (!!!) to wybierzcie polo. Nie ma chyba lepszego uzupełnienia szortów. Długa koszula również sprawdzi się z szortami, ale wskazane jest podwinięcie rękawów. Najwięcej luzu dam wam połączenie ich z t-shirtem.
Ostatnio bardzo popularne stało się łącznie szortów z marynarką, które może okazać się prawdziwym hitem, jeśli umiejętnie jest zastosujecie.
Jeśli chodzi natomiast o obuwie, to do szortów najbardziej pasują mokasyny, sneakersy, espadryle czy trampki.
Czego unikać?
Za długich i za krótkich szortów. Bardzo szybko zwracają one uwagę otoczenia i przykuwają uwagę w miejscu, na które gentelemeni nie chcą aby patrzono, nie na ulicy.
Zakładania szortów sportowych (tych bardzo krótkich) na co dzień.
GMALE
fot. Kaja Kajdana
t-shirt – H&M
Szorty – C&A
Buty – H&M
Skarpety – Dastan
Plecak – H&M