Po co nam klasyczne buty?

Klasyczne buty, Męskie obuwie, Klasyki mody męskiej, Jak nosić obuwie klasyczne, Moda męska. Grzegorz Paliś, GMALE

Ostatnio przeczytałem ciekawy cytat z Karla Lagerfelda, który powiedział, że tylko głupcy uważają, że elegancja się kończy. Ona po prostu przechodzi metamorfozę. Czy w dobie takich zmian – odchodzenia od klasycznych wzorców, łączenia garnituru z trampkami i zasady no rules is the only rule klasyczne buty męskie mają jeszcze rację bytu?

Zebrałem dzisiaj kilka argumentów, które kiedyś przekonały mnie do tego, że klasyczne obuwie może być fancy nie tylko od święta. W ten sposób chciałbym też wprowadzić Was do nowego cyklu na blogu, o którym więcej opowiem już niebawem.

1.  Z zasady klasyczne buty tylko do garnituru

No właśnie z zasady, to nie ma zasad. Owszem, obuwie klasyczne naturalnie pasuje do odzieży eleganckiej. Jest je łatwo skomponować i jakoś tak już się utarło, że najlepiej pasuje. Ostatnio jednak moda płata nam figle, pokazując tym samym, że lubi przekraczać granice. Jeśli więc do garnituru zakładamy białe tenisówki lub trampki, to dlaczego do odzieży mniej formalnej nie możemy założyć butów klasycznych?

O ile połączenie oksfordów czy derbów z jeansami może być trudniejsze (choć nie niemożliwe!) to brogsy czy monki mogą być rewelacyjnym obuwiem codziennym. Oczywiście, jeśli są wygodne.

2. Klasyka nie wychodzi z mody

Przeszliśmy przez etap uświadomienia, to teraz czas na twarde dowody. Obserwatorzy blogerów i blogerek modowych wiedzą, jakie buty w danym sezonie są trendy. Wkładane z futerkiem a la Gucci i oczywiście trampki na wysokiej podeszwie a la Balenciaga. Czy nie zapala Wam się jednak w głowie lampka, oglądając takie modele, że ok teraz są na topie, ale czy za rok również będą? No właśnie. Z obuwiem klasycznym ten problem nie istnieje.

Może więc z pięknymi, brązowymi monkami nie zostaniecie nazwani tegorocznymi trendsetterami, ale w przyszłym nikt na pewno nie zwróci Wam uwagi, że ten model nie jest już na topie.

3. Nowe hobby

Nie jest to może atut, tylko i wyłącznie butów klasycznych, bo kolekcjonować można różne rzeczy, ale buty klasyczne mają jedną przewagę – bogatą i absolutnie ciekawą historię.

Kiedy zacząłem trochę bardziej wchodzić w tę tematykę, nie zdawałem sobie sprawy, że tyle ciekawych anegdot i historii może się wytworzyć wokół pary butów. Znając je, buty będziecie zakładać nie tylko dlatego, że są ładne, ale dlatego, że idzie za nimi coś więcej.

Jeszcze inną kwestią jest nazewnictwo i rozróżnianie poszczególnych modeli. Bardziej pogłębiona znajomość modeli obuwia dam Wam większą świadomość swojego wizerunku i modową pewność siebie.

4. Klasyka uszlachetnia

Wiem, to może brzmieć patetycznie i trochę śmiesznie, ale… jeśli zdarzy się Wam już kupić swoje pierwsze brązowe, skórzane, pięknie wykonane oksfordy i założycie je na jakąś wyjątkową okazję to zobaczycie, a właściwie to poczujecie co mam na myśli.

5. Odpowiedzialność

W przypadku trampek jedyne co możecie zrobić, kiedy się zabrudzą, to przetrzeć je szmatką lub wrzucić do pralki. Klasyczne buty potrzebują więcej Waszej uwagi. Zacznijmy od tego, że poza czyszczeniem wymagają także pastowania. A pastowanie to mój ulubiony niedzielny relaks – serio! To uspokaja, trenuje w dokładności i daje chwile na zebranie myśli przed nadchodzącym tygodniem. Sam fakt dbania o buty uczy odpowiedzialności

6. Bo wreszcie rodzicie skomplementują to jak wyglądasz

I na koniec argument – fatality. Kiedy przyjeżdżam do mamy w odwiedziny dwa najczęstsze komentarze jakie słyszę to: weź się za jedzenie i zadbaj w końcu o siebie. Gdyby ona tylko wiedziała ile czasu poświęcam na to dbanie… :) No ale właśnie o to chodzi, że dla pokolenia moich rodziców klasyka jest czymś, co nobilituje, wyróżnia. Dlatego możecie być pewni, że z klasycznymi butami Wasz styl ubierania się zostanie wreszcie zauważony i doceniony przez rodziców.

Uściski.

GMALE

 

Klasyczne buty, Męskie obuwie, Klasyki mody męskiej, Jak nosić obuwie klasyczne, Moda męska. Grzegorz Paliś, GMALE

Klasyczne buty, Męskie obuwie, Klasyki mody męskiej, Jak nosić obuwie klasyczne, Moda męska. Grzegorz Paliś, GMALE

Klasyczne buty, Męskie obuwie, Klasyki mody męskiej, Jak nosić obuwie klasyczne, Moda męska. Grzegorz Paliś, GMALE

 


fot. Kaja Kajdana

Polo – Zara

Spodnie – Vintage

Buty – Partenope