8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć

 

1. Na poszerzenie horyzontów: The True Cost

Jeśli bliska jest Wam tematyka świadomej konsumpcji i postawa racjonalnego konsumenta to ten dokument musicie koniecznie zobaczyć. O tym, że w szwalniach azjatyckich panują kiepskie warunki pracy wiemy od dawna. Temat ten wałkowały już wszystkie media. W The True Cost cofniemy się jednak do wcześniejszego etapu produkcji, na pola bawełny i przyjrzymy się temu jak niekorzystnie na zdrowie i życie ludzi pracujących tam wpływa ich nadmierna eksploatacja.

Netflix o modzie, 8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć, The True Cost, GMALE blog o modzie męskiej

Zdecydowanie najsilniej wybrzmiewa z tego filmu jedno przesłanie – to my, jako zwykli konsumenci, uczestnicy codziennej konsumpcji mamy większy wpływ na nawet tak elementarne fragmenty produkcji jak zbiór bawełny czy sytuacja w szwalniach, niż nam się wydaje. Sytuacji finansowej społeczeństw w Bangladeszu owszem nie zmienimy ot tak, ale możemy zrobić coś istotniejszego zmienić nasze podejście do mody i zakupów. Dokument trafnie podkreśla jedną myśl – nie dajmy sobie wmówić, że odzież to rzeczy jednorazowego użytku. Nie kupujmy rzeczy na jedną okazje, której później będziemy się musieli pozbyć. To tylko nakręca fast fashion, a tym samym sprawia, że warunki w szwalniach nie ulegną poprawie.

“Producenci fast fashion sprytnie dają nam możliwość poczucia się bardziej majętnymi, bo jeśli za 100 zł możemy kupić 2 pary jeansów, to czy nie mamy ułudnego wrażenia większej możliwości nabywania rzeczy? Mamy. Kupujemy więcej rzeczy, tańszych i gorszej jakości, które częściej musimy wymieniać”

Jaki jest więc prawdziwy koszt kupowania fast fashion? Do zastanowienia, a The True Cost koniecznie do zobaczenia.

 

2. Na pobudzenie kreatywności: Iris

Netflix o modzie, 8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć, Iris, GMALE blog o modzie męskiej

Historia niebywałej Iris Apfel to idealny materiał na dokument. Tej osobie nawet nie trzeba ubarwiać życiorysu, aby bardziej zainteresować widzów. Iris ocieka kolorami, wzorami, imponującymi kreacjami i niepowtarzalnym gustem. Mało jest dzisiaj tak barwnych, kreatywnych osób, które w tak instynktowny sposób podchodzą do mody. Ten dokument jest jak wulkan energii i kreatywności. Idealny na dni, kiedy w pracy rutynowe zadania i tak zwana bieżączka omal nie doprowadziła Was do rwania włosów z głowy.

Iris to także historia projektantki i jej życiowego partnera Carla, z którym między innymi miała okazje projektować wnętrza Białego Domu. To wzruszające turnee po świecie dwójki niezwykłych ludzi, którzy w zupełnie zwyczajny sposób okazują sobie miłość.

 

3. Na wejście w czyjeś barwne buty: Jeremy Scott: The People’s Designer

Netflix o modzie, 8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć, Jeremy Scott, GMALE blog o modzie męskiej

Znacie Moschino? Lubicie modę? Chciałybyście zostać modelkami? Tak Jeremy Scott rozmawia ze swoim krowami w rodzinnym gospodarstwie, z którego pochodzi. Dyrektor kreatywny stojący obecnie na czele włoskiego domu mody Moschino to obecnie jedno z najgorętszych nazwisk mody wysokiej, ale także zwyczajnie przemiły człowiek. Jego historię poznajmy na krótko przed objęciem sterów we włoskiej firmie. Moschino to marka produkująca odzież pret a porter założona przez Franco Moschino słynąca z niesztampowego podejścia do kreacji i mody. Mimo jej wielkiego sukcesu w latach 80. w późniejszym okresie przeżywała kryzys nie mogąc nadgonić popkultury.

Ponownie głośno zrobiło się o niej relatywnie niedawno właśnie za sprawą Jeremiego. Kojarzycie słynne już swetry z logiem McDonalds lub torby o wyglądzie SpongeBoba? To właśnie pierwsza kolekcja Jeremiego z Moschino.

Jeremy mimo, że swoją ekstrawagancją jest kompletnie poza moim zasięgiem wyobraźni i pojmowania mody jest zdecydowanie jednym z najciekawszych współczesnych projektantów, u którego na modowej kozetce zasiadają największe gwiazdy muzyki popularnej, w tym Katy Perry, Rihanna, Madonna czy Kanye West. Dokument o nim nie jest może najciekawszym jakie widziałem na Netflixie, ale warto go zobaczyć, aby zrozumieć, że na świecie jest także przestrzeń, zupełnie jeszcze nie zagospodarowana, dla totalnych freaków.

 

4. Na potwierdzenie, że zawsze warto iść swoją ścieżką: 5. Franca: Chaos and Creation

Netflix o modzie, 8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć, Franca: Chaos and Creation, GMALE blog o modzie męskiej

Niesamowita opowieść o historii jednej z ciekawszych redaktorek naczelnych Vouge. Autorce słynnego już cytatu – “w modzie nie chodzi o ubrania”, przełamującej konwenanse i oklepane scenariusze France Sozzani. Wieloletniej naczelnej włoskiego Vouge, który przez wielu uznawany jest za najlepszy na świecie między innymi dzięki jej zaangażowaniu.

Franca jest autorką najgłośniejszych wydań magzaynu mody ostatnich czasów. To za jej sprawą powstał między innymi tak zwany Black Vogue, w którym pojawiły się tylko ciemnoskóre modelki czy sesji na wybrzeżu zatopionym przez ropę wyciekłą z tankowca.

Wyjątkowa kobieta – zobaczcie koniecznie ten dokument.

 

5. Na relaks i doładowanie baterii: Szefowa (Girlboss)

13 odcinkowy serial opowiadający historię Sophi Amuroso, założycielki legendarnej już dzisiaj marki NastyGal.

Netflix o modzie, 8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć, Szefowa, GMALE blog o modzie męskiej

Jej model businessowy polegał na tym, że Sophia wyszukiwała unikatowych ciuchów w second handach, a następnie za pośrednictwem eBaya sprzedawała je kilkakrotnie drożej. Co ciekawe Nasty Gal mimo, że do 2011 roku generowało blisko 28 mln dolarów przychodu rocznie na początku 2017 roku zbankrutowało z powodu przefinansowania. Nie chcę za bardzo wchodzić w ekonomiczne detale tego zjawiska, ale jeśli wyobrazicie sobie ciasto na pierniki, które zbyt długo się wałkuje, aż staje się za bardzo cienkie i się rozpada to powinno Wam to zobrazować powód upadku marki.

Serial ogląda się lekko i przyjemnie ze względu na główną bohaterkę, która jest ucieleśnieniem marzeń wszystkich młodych zapaleńców mody. Charyzmatyczna, pewna siebie bezczelna i niebywale skuteczna. Kto nie chciałby chociaż przez chwilę być taką Sophią?

Co ciekawe producentką serialu jest Charlize Theron.

 

6. Na wzruszający wieczór: Strike a Pose: Tancerze Madonny

Jest rok 1990. Od wydania jednego z najważniejszych albumów w karierze Madonny, ale także jednego z ważniejszych w historii muzyki rozrywkowej – Like a Prayer mija rok.

Netflix o modzie, 8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć, Stike a pose, GMALE blog o modzie męskiej

W świat rusza trzecia trasa koncertowa artystki obwołana poźniej przez magazyn The Rolling Stone najlepszą trasą koncertową tego roku. Trasa przysporzyła artystce równie wielu zwolenników co przeciwników, przede wszystkim ze względu na liczne kontrowersje wynikające z łączenia motywów religijnych i seksualnych. Madonna wchodzi w najbardziej kontrowersyjny okres swojej kariery, a oliwy do ognia dolewa wydany w 1991 roku dokument Truth  or Dare (W Łóżku z Madonną). Dokument relacjonujący z zakulisowy przebieg trasy Blond Ambition. W skład tanecznej trupy Madonny wchodzi 7 mężczyzn: Kevin, Oliver, Luis, Carlton, Jose, Gabriel i Salim, z których aż 6 było gejami.

Dla niespełna dwudziestolatków była to niewątpliwie podróż życia, która diametralnie wpłynęła na ich przyszłość. 26 lat później w dokumencie Strike a Pose możemy prześledzić losy 7 bohaterów, tego jak potoczyły się ich losy po zakończeniu trasy, ale także jak wiele w ich życiu zmieniło poznanie artystki. O szansach, tych wykorzystanych i zmarnowanych o licznych nałogach, chorobach i problemach, które troczyły ich życie po zakończeniu Blond Ambition.

Mimo, że dokument będzie z pewnością łakomym kąskiem dla fanów Madonny, to jednak nie ona jest tutaj w centrum uwagi. Strike a Pose pokazuje to czego Truth or Dare nigdy nie wyjawiło, odkrywa zdecydowanie więcej scen zakulisowych, pokazuje rzeczywistość bardziej realną i nie do końca chyba autoryzowaną przez artystkę. Relacjonuje pozwy jakie trafiły do sądu po publikacji dokumentu przez tancerzy Madonny, oskarżające ją o wyjawienie sekretu ich orientacji na co nigdy nie wyrazili zgody. Strike a Pose podkreśla jednocześnie istotny wpływ artystki na profilaktykę zakażenia wirusem HIV i AIDS, a także na jej wsparcie dla osób homoseksualnych. Na maxa poruszający i wzruszający.

7. Na wzięcie się w garść: Gaga: Five foot two

Kolejny dokument o gwieździe pop w moim zestawieniu. Zastanawiało mnie co też pod setką wyszukanych, szokujących strojów kryje pod sobą Stefani. Tego przede wszystkim chciałem dowiedzieć się z tego dokumentu i to mi się udało.

Netflix o modzie, 8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć, Gaga: Five Foot Two, GMALE blog o modzie męskiej

Historia pokazana w dokumencie rozpoczyna się właściwie od pierwszych przygotowań do ostatniej płyty Joanne. Pokazuję ciężką pracę artystki nad krążkiem, ale także to, że nie jest ona tylko wokalistką, a także producentką, tekściarką, ale przede wszystkim muzykiem. Oprócz poznania kulisów pracy nad krążkiem Lady Gaga odsłania także swoje bardziej mroczne, ale ludzkie oblicze związane  z nieuleczalną choroba powodującą chroniczny ból całego ciała. Pozycja obowiązkowa dla fanów Gagi, ale także warta polecana wszystkim osobom lubiącym poznać historie ciekawych i inspirujących ludzi. Dokument jest przepięnie nakręcony i mimo, że ma sprawiać wrażenie “amatorskiego” absolutnie taki nie jest.

Jedyne rozczarowanie, choć może nieco przesadzone pojawiło się na mojej twarzy kiedy zobaczyłem napisy końcowe i okazało się, że producentem jest… Lady Gaga. Nie ujmując niczego Stafani, ale kiedyś aby powstał na Twój temat dokument trzeba było się naprawdę napracować dzisiaj wystarczy dysponować odpowiednim budżetem.

 

8. Żeby dowiedzieć się jak powinien wyglądać prawdziwy hiphopowiec: Fresh Dressed

Netflix o modzie, 8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć, Fresh Dressed, GMALE blog o modzie męskiej

Moda uliczna i moda wysoka mimo odciskały i nadal odciskają na sobie wzajemne piętno. Jeśli chcecie wiedzieć co oznacza wyglądać fresh i czy aby na pewno reprezentujecie styl fly to koniecznie zobaczcie ten najbardziej uliczny dokument o modzie na Netflixie.

Film zainteresuje jednak nie tylko fanów hip-hopu, ale także zwykłych śmiertelników, dla których street style to klucz to wyrażenia swojego stylu.

 

ZapiszZapisz

One Reply to “8 filmów na Netflixie o modzie i popkulturze, które powinieneś zobaczyć”

  1. […] Idealnie tym samym wpisujecie się w trend fast fashion, czyli szybkiej, jednorazowej mody (tutaj dobry dokument […]

Komentarze są zamknięte.