Muzyka do słuchania / 1

Muzyka do słuchania, Playlisty Spotify, Muzyka na co dzień, Muzyczne inspiracje, Jakiej muzyki posłuchać?

Jeśli aktywnie śledziliście mojego Facebooka to pewnie zauważyliście, że od września na blogu pojawiła się zupełnie nowa przestrzeń – strefa muzyczna. Co dwa tygodnie podrzucałem tam nowe playlisty tematyczne z przeróżną muzyką, inspiracjami i nastrojami. Początkowo chciałem żeby był to projekt jesienny i wraz z mijającym listopadem miał on się zakończyć.

Ale kiedy ostatnia z nich (która w tym wpisie także zaraz się pojawi) była już gotowa, to stwierdziłem, że dzięki tym playlistom nie tylko wprowadzam nową, interesującą mnie tematykę na bloga, ale także poszerzam swoje muzyczne horyzonty. Szkoda więc byłoby tego nie kontynuować. Zdecydowałem więc, że co jakiś czas nowe playlisty będą się pojawiały na stronie głównej bloga (na samej górze, po prawej stronie), a dodatkowo jak już zbierze się ich kilka, to będę je podsumowywał w osobnym wpisie. Takim jak ten teraz. Gdyby więc ta tematyka była dla Was również ciekawa, to zapraszam już dzisiaj do dzielenia się ze mną swoimi muzycznymi inspiracjami w komentarzu do tego posta. Z pewnością zaproponowane przez Was utwory prędzej czy później znajdą się na #muzycedosluchania.

Muzyka do słuchania, Sexowny mężczyzna, Męski poranek, Przystojny mężczyzna

Muzyka do słuchania?

Jak by na to nie patrzeć po to właśnie jest ona tworzona. Ale muzyka oprócz tego, że służy do słuchania ma również inne bardzo ważne funkcje. Jest w stanie stworzyć klimat spotkania, rozmowy, intymnego wyznania, ale równie szybko go zniszczyć. Muzyka relaksuje, odpręża, ale także mobilizuje, poprawia humor czy czasem dołuje. Ważne dlatego jest właśnie wiedzieć na jaką okazję jaką muzykę wybierać. A wiedza taka bierze się z osłuchania i obycia muzycznego.

O muzyce wiem tyle ile jej przesłucham. Jeszcze parę lat temu była mi ona bliskim kompanem i przeważała w ilości czasu jaki poświęcałem na kulturę. Oczywiście z tego  względu, że zawsze była pod ręką. Zwłaszcza dzisiaj w dobie aplikacji streamingowych, takich jak Spotify.

Muzyka była dla mnie kiedyś także dość intymnym aspektem życia i niechętnie się nią dzieliłem. Od kiedy zacząłem korzystać z last.fm (pamięta ktoś jeszcze to cudo?) czy właśnie ze Spotify to stwierdziłem, że takie podejście nie ma już najmniejszego sensu, czego dzisiejszy post jest najlepszym przykładem. Muzyki od jakiegoś czasu słuchałem jednak mniej, wiecie jak to jest, jak już znajdziesz swoich ulubionych artystów to można ich zaplatać i zaplatać. A muzyka tak jak i film, sztuka czy architektura rozwijają i to w cholernie szybkim tempie. Po to właśnie powstało #gmusic. Abyśmy się wzajemnie, muzycznie inspirowali i rozwijali.

Szczytem mojego muzycznego ekshibicjonizmu niech będą oto te dwa nagie linki do moich profili muzycznych:


 

 

 

 Muzyka do słuchania, Sexowny mężczyzna, Męski poranek, Przystojny mężczyzna

 

Obecnie dostępne playlisty:

1.Pożegnanie lata

Playlista powstała na początku września na cześć kończącego się lata, wspominając je z lekkim rozrzewnieniem, ale i z dużą dozą optymizmu i energii

Nastrój: Melancholijno/wyciszający, chwilowo energiczny

Kiedy jej słucham: W trakcie dnia, kiedy pracuje. Playlista dobrze podtrzymuje atencję nad tym czym obecnie się zajmuję

Przykładowi wykonawcy: David Bowie, Fleetwood Mac, Lordy, Arcade Fire, Amy Winehouse

2. Twin Peaks (Return and Farewell)

Druga playlista powstała na cześć premiery ostatniego już sezonu mojego ukochanego Twin Peaks

Nastrój: Psychodeliczny/Mroczny/Hipnotyzujący

Kiedy jej słucham: Muzyka z Twin Peaks ma na mnie kojący i relaksujący wpływ

Przykładowi wykonawcy: Julie Cruise, Angelo Badalamenti, Nine Inch Nails, Ludwig van Beethoven

 

3. Dzielne kobiety

Muzyka mówi czasem więcej niż tysiąc słów. Pokaż mi czego słuchasz, a powiem Ci jakim człowiekiem jesteś. Dzielne kobiety powstały z okazji pierwszej rocznicy Czarnego Marszu. Na cześć kobiet i dla kobiet. Playlista porusza różne aspekty kobiecości: gniew, miłość, intymność, seksualność, smutek, odwagę i niezależność, feminizm.

Nastrój: Zróżnicowany, oddający różne aspekty kobiecej osobowości

Kiedy jej słucham: Kiedy potrzebuję chwilowego nastroju bojowego, który naturalnie przerodzi się później w skupienie

Przykładowi wykonawcy: Natalia Przybysz, Aretha Franklin, Grimes, Portishead, Bjork

 

4. Leniwy poranek

Zawsze brakowało mi takiej playlisty, która z początku delikatnie mnie wybudza, po czym wprowadza w dobry nastrój, żeby na sam koniec dodać mi power na cały dzień. Chcesz mieć udany dzień? Zacznij go od tej playlisty.

Nastrój: Początkowo spokojny i rozbudzający, później relaksujący i dodający energii

Kiedy jej słucham: Najczęściej w weekend, kiedy mogę pozwolić sobie na leniwy poranek

Przykładowi wykonawcy: Simon&Garfunkiel, James Blake, Nosaj Things, SOHN, Feist, Beck

5. Muzyka modowa

Jaka muzyka kojarzy Wam się z modą? Bo mi właśnie taka. Zbiór swobodnych skojarzeń, muzyki wybiegowej, ale także filmowej.

Nastrój: Zróżnicowany

Kiedy jej słucham: Najczęściej słucham jej w trakcie dnia. Podczas aktywnego odpoczynku

Przykładowi wykonawcy: Madonna, Deep Purple, Mobi, FKA Twigs, ZAZ, The Cure

 

Muzyka do słuchania, Playlisty Spotify, Muzyka na co dzień, Muzyczne inspiracje, Jakiej muzyki posłuchać?

A jaką Wy kolejną playlistę chcielibyście? :)

GMALE

 


fot. Kaja Kajdana

Miejsce: Hotel Puro Kraków

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz